Školství

1992 - založení pracovní skupiny Školství

 

Fakta 1992-2000

1991 - v listopadu bylo založeno Středisko pro koordinaci výzkumu na vysokých školách v Euroregionu Nisa (později středisko dostalo název ACC - Akademické středisko pro koordinaci). Založení iniciovali zástupci čtyř euroregionálních vysokých škol - VŠST Liberec (dnešní TUL) , Hochschule für Technik, Wirtschaft und Socialwesen Zittau/Görlitz, Akademia Ekonomiczna im. O. Langego we Wroclawiu a Polytechnika Wroclawska.

Středisko prozatím sdružovalo tzv. odborné sekce ERN (např. Ochrana životního prostředí, Informatika, Multikulturní spolupráce, Zdroje a využití energie, Turistika, Produkce a doprava, Hospodářství, Výchova a vzdělávání, Sociální problémy; Elektrotechnika, Elektronika a automatizace, Vědecké aktivity studentů , Medicína a zdravotnictví), jejichž  činnost je zaměřena na nejzávažnější problémy regionu. Narůstající činnost později přebírají samostatné pracovní skupiny EUREX.

1993 - Vzdělávací centrum z Horní Lužice uspořádalo pro českou a polskou část ERN prezentaci technického vybavení a ukázek z výukových programů projektu „Multimedia"

1993 -  byl založen Mezinárodní vysokoškolský institut (IHI) v Zittau - nejmladší instituce univerzitního typu na území ERN s možností vzdělávání německých, českých a polských studentů.

1994 - jednotlivé vysoké školy na území ERN byly propojeny elektronickou poštou.

1994 - v rámci ACC byly ustaveny 2 nové odborné sekce ERN - Elektronika a automatizace, Vědecké aktivity studentů.

1995 - byl  podán návrh na projekt „Trilaterální spolupráce vysokých škol" a „Mezinárodní vysokoškolský institut"

1995 - vznikla nová odborná sekce ACC - Věda

1995 - 2000 v rámci spolupráce Akademického koordinačního střediska jsou vydávány sborníky pod názvem „Vědecká pojednání" s vědeckými statěmi z vysokých škol všech tří částí ERN

1996 - v rámci odborné sekce „Informatika" byl podán návrh na projekt „ERNIS" - Informační systém Euroregionu Nisa", podporující výměnu dat v pohraničních oblastech

1998 - se uskutečnila Euroregionální konference s multikulturní tematikou: „Interkulturní výchova a vzdělávání".

 

Fakta 200-2010

2002 - byla založena přeshraniční vzdělávací síť PONTES  (lat. Mosty) zahrnující nejrůznější vzdělávací obory a vzdělávací instituce v německo-polsko-českém Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa.  Agentura byla později v roce 2008 vyznamenána  "Cenou Euroregionu Neisse-Nisa v kategorii Vzdělání"

2005 - v rámci projektu „Školský informační portál Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa"  byly vytvořeny tříjazyčné webové stránky nabízející vzdělávací systémy, databáze škol, nabídku přeshraniční akce v oblasti vzdělávání na celém území ERN http://www.neisse-nisa-nysa.eu/

2005 - agenturou PONTES byl ve spolupráci s Institutem pro rozšiřující vzdělávání Görlitz, IHI Zittau a Multimediapark Görlitz  vytvořen vzdělávací portál  nabízející  kurzy celoživotního vzdělávání pro obyvatele Euroregionu Nisa. Současně byl vydán informační leták.

2006 - vznikl návrh na vytvoření vzdělávacího projektu Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa pro učitele všeobecně vzdělávacích škol všech tří částí ERN s metodikou výuky sousedního jazyka, prezentací výukových materiálů a podpornými vzdělávacími programy.

2007 - 28.-29.9. v Bautzen se konala konference „Úspěšně přes imerzi k vícejazyčnosti v Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa". Tématem byly metody a cíle zprostředkování rané vícejazyčnosti v Trojzemí

2007 - v rámci agentury PONTES byl vytvořen tříjazyčný portál „Trh vzdělání Nisa" s nabídkami na vzdělávání a  informacemi o vzdělávacích zařízeních na území ERN. V souvislosti s tímto projektem byl vydán čtyřjazyčný materiál pro výuku i hru  „Učíme se hrou - překonáváme hranice".

2008 - 12.2.-13.2. byla uspořádána konference „Kvalita ve školení a dalším vzdělávání -německá, polská a česká vzdělávací zařízení v evropském kontextu" s tématem výměny zkušeností týkající se kvality ve vzdělávání na území ERN.

2008 - 14.8. - v Zittau byl uspořádán euroregionální Festival vzdělávání v Trojzemí (Lernfest). Součástí byly hry, kulturní akce a vzdělávacích příležitostí pro děti a rodiče s cílem získání jazykových dovedností. Prezentovalo se zde 100 vzdělávacích zařízení a zúčastnilo se 4000 návštěvníků

2010 - 19.5. - byla uspořádána „Euroregionální konference - 347 dní do zrušení omezení pohybu zaměstnanců" s tématem „Nároky místních společností na rozvoj kvalifikovaných sil"

2010 - 12.9. - vzdělávací síť Pontes uspořádala v Zittau 7. „Festival vzdělávání v Trojzemí" 2010. Motto: „Přemýšlej s námi - Pamatuj na to"

 

Plánované úkoly a cíle 2010-2014

  • podporovat funkci školského portálu (na české straně) a zapojení strany polské.
  • Připravit společný Přeshraniční vzdělávací projekt na období 2009 - 2013, který by zkvalitnil přeshraniční spolupráci
  • Pořádat přeshraniční semináře
  • Vzájemně si vyměňovat informace kodborným tématům spolskými a německými partnery
  • Podporovat vícejazyčné vzdělávání a partnerství škol,
  • Podporovat zavádění dvoujazyčného vyučování na mateřských školách a nižších třídách základních škol.
  • Vyhledávat vhodné projekty pro financování zprogramu přeshraniční spolupráce Cíl 3

Zpět na obsah