Euroregion Neisse e.V.

Benchmarkingová analýza Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa a ostatních euroregionů v ČR s důrazem na česko-polskou hranici

Home de pl

Historie euroregionů v ČR

Euroregiony v České republice vznikaly během deseti let od konce roku 1991 do poloviny roku 2002. Časový vývoj znázorňuje následujíc graf:
Obr. Vývoj počtu euroregionů v ČR v čase

- - -

Jako první vznikly v období let 1991-1993 euroregiony na česko-německé hranici(1). V roce 1991 byl založen Euroregion Nisa podle vzoru euroregionů na německo-nizozemské hranici. V roce 1992 byl založen sousední Euroregion Labe a Krušnohoří. O rok později pak euroregion Egrensis a Šumava. V další vlně během let 1996-1998 vznikly euroregiony na česko-polské hranici: Glacensis, Praděd, Těšínské Slezsko a Silesia. V letech 1999-2002 pak byly doplněny euroregiony na česko-slovenské a česko-rakouské hranici: Pomoraví, Beskydy, Bílé Karpaty a jako poslední byla založena Silva Nortica.

(1) Je to právě Německo, kde mají euroregiony nejdelší tradici. Označení česko-německá hranice je ale nepřesné, jelikož v případě Euroregionu Nisa se jednalo o třístranný euroregion zahrnující rovněž Polsko. V případě Euroregionu Šumava je do spolupráce zapojeno i Rakousko.

Geografické pokrytí (2)  jednotlivých hranic euroregiony znázorňuje následující mapa:
Obr. Přehledná mapa českých částí euroregionů k 1. 1. 2008

- - -

Zdroj: Český statistický úřad, pracoviště Liberec.

Z mapy je patrné rovnoměrné a relativně plné pokrytí česko-německé (především česko-saské) hranice. Rovněž stojí za povšimnutí relativně velká kumulace euroregionů v Moravskoslezském kraji - na východní části česko-polské hranice.

(2) Mapa znázorňuje euroregiony z pohledu členských obcí (jejich katastru). V některých euroregionech jsou členy i kraje (např. Nisa, Glacensis) a tím pádem je možné považovat za území euroregionu celé souvislé území členského kraje.